Akvária.cz

Akvária pro ordinace

AKVÁRIA A ZDRAVÍ

JAKÉ JSOU BENEFITY?

Akvárium lidem ve svém okolí zlepšuje zdraví

Pozitivní vliv akvárií na lidské zdraví je prokázaný hned v několika oblastech. Potvrzují to odborné studie i specialisté z různých oborů medicíny i z dalších oblastí.

Akvária a zrak

„Pohled na pěkné akvárium je velmi uklidňující pro duši, a pokud je přiměřeně osvětlené, také velmi zdravý pro oči. Většina akvárií má zelené rostliny a sledování pomalu se pohybujících ryb mezi rostlinami a kameny je pro oči relaxační. Sledování pěkného akvária je zcela určitě mnohem zdravější než dívání se na televizi nebo tablet,“
říká přednosta oční kliniky Gemini MUDr. Pavel Stodůlka,
průkopník laserových operací očí a přední evropský i světový operatér.

„Akvária bývají osvětlena světlem se spektrem podobným dennímu světlu. To je navíc přirozeně rozptýleno odrazem ode dna a objektů ve vodě. Monitory elektronických zařízení naopak září přímo do oka a jejich světlo nebývá rozptýleno odrazy od objektů. Navíc větší akvária vyžadují pohyby očí při sledování plujících ryb, což je pro oči přirozené a zdravé a oční svaly při pohybech očima zároveň oči masírují a stimulují tak jejich metabolismus,“vypočítává Pavel Stodůlka další přínosy sledování akvária. Ovšem vliv vodních nádrží se neprojevuje jen na očích.

„Vhodným způsobem, jak regenerovat oči je oční jóga. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Cvičení urychlí látkovou výměnu v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak. Cviky doporučuji provádět třikrát denně. Nejlépe je cvičit oči také pravidelně večer před usnutím. Suplovat oční jógu ale může velmi dobře právě pohled do akvária a pozorování plovoucích rybiček,“
dodává Andrea Kaňovská, další lékařka z oční kliniky Gemini.

„Akvárium působí dobře nejen na samotné oči, ale i na celkové uklidnění člověka. U nás, na klinice, máme dokonce dvě akvária pro příchozí pacienty,“ upozorňuje Kaňovská. „Uklidňuje to pacienty čekající na operaci a přispívá k pohodové atmosféře v čekárně,“
dodává přednosta Stodůlka. (Akvária na jeho klinice pocházejí od majitele těchto stránek, společnosti Akvaria,cz.)

Akvária a srdce i krevní tlak

Studie provedená týmem při univerzitě v anglickém Plymouthu, publikovanou v odborném časopise Environment & Behavior zjistila, že sledování akvária snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak. Ze studie také vyplynulo, že čím víc ryb je v akváriu, tím déle na něj lidé dokážou soustředit pozornost a tím lepší mají náladu. „Akvária relativně často využívají lékaři a stomatologové v čekárnách ve snaze co nejvíc uklidnit pacienty. Náš výzkum přinesl silné důkazy, které to potvrzují,“
řekla Deborah Cracknellová z Národního mořského akvária při plymouthské univerzitě, již v roce 2015 citoval slovenský magazín Věda a technika deníku Pravda (zde).

Že pozorování rybek v akváriu vede ke snížení krevního tlaku, zvláště u osob s hypertenzí, potvrzují ve svém obsáhlém článku „Vliv zvířat na psychiku člověka“ v časopise Vesmír z roku 1995 i Ladislav Hess a Renáta Fialová (zde)

„Záliba v chování akvarijních rybiček může významným způsobem pomoci v redukci stresu a stát se jistou formou uvolnění a relaxace. To vše naše srdce k dobrému fungování zcela jistě potřebuje.“ Tyhle věty najdete na specializovaném kardiochirurgickém webu Kardiochirurgie.cz (zde).

Akvária a psychika

„Rybičku v akváriu si sice nepohladíte, ale i tak vám může pozvednout náladu a zbavit stresu, a tím prospívat vašemu zdraví. Podle vědců stačí 20 minut a zbavíme se stresu podobně jako při hypnóze. Navíc většinou je život v akváriu často mnohem zajímavější než program v televizi,“ uvedla ve své přednášce i MVDr. Iva Podhorná (zde).

„Akvárium považuji za perfektní moderní náhražku koukání do ohně. Pozorovat klidné a pomalé dění mezi rybičkami přirozeně zklidňuje mozek a doslova zpomaluje mozkové frekvence. S pomalejším vlněním mozkových vln pomáhá i tmavě modrá barva, která v akváriích často dominuje,“ 
vysvětluje působení akvária na lidskou psychiku psycholožka Alžběta Protivanská. Stejný efekt má i zelená barva, jež je v akváriích také hojně zastoupená. Obě barvy probouzejí pocity klidu a harmonie.

Kvůli příznivému vlivu na lidskou psychiku mají své místo akvária i v ICSS Odlochovice, kde poskytují chráněné bydlení lidem s mentálním postižením. „Kontakt se zvířetem uvolňuje u klientů stres a napětí. V ICSS Odlochovice je aplikována pasivní forma animoterapie, kdy klienti mají v obývacích prostorách, ale mohou je mít i na svých pokojích, akvária s rybičkami, ptačí klece s andulkami nebo terária pro suchozemské želvy nebo akvária pro vodní želvy,“ uvádí stránky organizace (zde).

Vliv akvárií si uvědomují i v Senior centru v Liberci. „Zvířata mohou spolupůsobit na snižování spotřeby léků proti bolesti a úzkosti, pomáhají také při některých poruchách spánku. Proto během koronavirového období přibyly do SeniorCentra Liberec například dvě andulky Karel a Pepík a akvárium s rybičkami,“ píše se na webu centra.

Akvária proti Alzhemeru

Akvárium má blahodárný vliv dokonce na zdravotní stav lidí stižených Alzheimerovou chorobou. V roce 2002 to ve své studii, publikované v časopise Journal of Nursing Research  prokázali Nancy E. Edwardsová a Alan M. Beck. Čtyři měsíce sledovali klienty několika Alzheimer center, v jejichž jídelnách nechali umístit akvária. Tito pacienti málo jedí, což je jedním z jejich velkých problémů.

Po instalaci akvárií se jejich chuť k jídlu znatelně zlepšila, takže konzumovali víc jídla a nemuseli v pilulkách dostávat tolik doplňků stravy. Současně se zlepšila i jejich nálada, mnozí přestali být podráždění, nebo naopak depresivní. Celkově lepší nálada se příznivě projevovala i v lepší komunikaci s personálem. Po dvou měsících od instalace akvárií se dokonce projevilo zlepšení paměti pacientů. (Placený článek v angličtině zde.)

Clicky