Akvária.cz

Logo Akvária.cz Twin Blue
PŘÍBĚH DVOU NEUVĚŘITELNÝCH AKVÁRIÍ

Velkolepé korálové akvárium a nádherné medúzárium s jedním technologických srdcem

Mořský systém Twin Blue jsme začali projektovat na přelomu roku 2019 a 2020 jako panoramatickou nádrž, která naváže na klientem již provozované reefové akvárium o objemu 2000 litrů. Toto velkorysé akvárium měl však nový projekt od počátku ambici překonat ve všech ohledech.

Už ve fázi plánování jsme úzce spolupracovali s architektem domu a původní záměr osadit akvárium do hrubé stavby jsme přehodnotili a nádrž se rozhodli netradičně slepit až přímo na místě, z masivních dvojitých tabulí prémiového skla. Během této fáze se nám však naskytla unikátní příležitost ve formě dalšího prostoru vhodného k vybudování akvária, v suterénu stejné vily. A tak, skoro náhodou, vznikl unikátní projekt dvou nádrží, které sdílejí některé systémy v rámci jedné stavby – zrodil se Twin Blue.

Video Twin Blue

Maketa

Každý takto velký systém, postavený na míru, je vlastně prototyp. Protože technická místnost byla předem daná, mohli jsme si postavit její maketu v měřítku 1:1 u nás. Díky tomu jsme mohli vyřešit většinu technických záludností už při návrhu a minimalizovali jsme tak čas potřebný pro samotnou stavbu na místě. Řešili jsme obslužnost celého systému, umístění jednotlivých komponent, tak abychom celý prostor využili co možná nejvíc účelně.

Nakonec jsme vše znovu rozebrali, pečlivě zabalili a následoval transport přes celou republiku do místa instalace.

Stavba

Takto velké akvárium není možné stěhovat v celku a musí se tedy lepit přímo na místě. I když jsme stěhovali jen jednotlivé tabule skla, každá vážila takřka půl tuny – a ruce k dílu tedy museli přiložit úplně všichni.

U této nádrže jsme kvůli jejímu objemu museli použít dvojité sklo o síle 2 x 19mm. V případě běžného plaveného skla (float) by taková síla materiálu znamenala již silné zelené zabarvení. Prémiové sklo Optiwhite od firmy Pilkington tento problém ale spolehlivě řeší a pohled do akvária tedy působí křišťálově čistě.

U běžných mořských akvárií je zadní stěna řešena černou nebo modrou tapetou. To nám v tomto případě ale nestačilo a tak je celá zadní stěna nasvícena obrovským, na míru vyrobeným LED panelem. Jde o naši technologii, která dokáže akvárium zásadně opticky zvětšit. Hlavní světelný park je samozřejmě řešen nejvyšší třídou světel firmy Zetlight – tedy nekompromisním Qmaven II v opravdu úctyhodném počtu. Při nastavování světel je kladen důraz na sluneční spektrum a střídavé intenzity během dne. Tím dochází u korálů k přirozeným cirkadiálním rytmům. Důležitý je pak pro ně i úplněk, který je simulován modrým světlem.

Technologie

Dva okruhy, jedna místnost, chlazení jak chladiči, tak i tepelným čerpadlem, vlastní fragovna, baterie Deltec odpěňovačů, přehlídka špičkových čerpadel Abyzz, dedikované řasové filtry. Celou tuhle parádu máme pod neustálým 24/7 dohledem, víme o všech parametrech vody ale i jednotlivých komponent.

Akvaristův ráj na zemi – tahle místnost je prostě nacpaná tím nejlepším, co se dá pořídit.

Technologie korálového akvária Twin Blue
Řasové filtrace
Fragovna
Ochlazování vody
Online dozor
Filtrace vody
Osvětlení

Abychom udrželi mořskou vodu v kondici, používáme hi-tech systém německé firmy Triton. Parametry vody periodicky laboratorně měříme a hodnoty všech prvků porovnáváme se vzorcem přirozené mořské vody na australském bariérovém útesu a jinými fungujícími akvárii. Prvky, které korálnatci spotřebují pro svůj nárůst my doplníme v čisté podobě do akvária. Tím jsme prakticky eliminovali výměny mořské vody a doplňujeme jen to, co zmizí do živočichů.

Video technická místnost Twin Blue

Život

Akvárium jsme startovali na kamenech, které byly vytaženy z živého moře a dopraveny na místo letecky. Tím jsme dosáhli oživení kamenů o reálné bakterie, které se na nich usadily v moři a poté následně zapouzdřily a byly tak schopny vlhkého převozu.

Díky tomu, že korálové akvárium je tak obrovské, je už v něm možné pozorovat opravdu přirozené chování ryb. Tím se opět o kousek přibližujeme opravdovému útesu. Koráli do akvária jsme dávali postupně během jednoho roku. První přišli do nádrže až po 4 měsících. Níže naleznete výčet a popis zlomku ze života, který akvárium obsahuje. Kompletní výčet pak naleznete v aktuálně připravované brožuře.

Korálové akvárium Twin Blue

Medůzy v druhé nádrži jsou opravdu nádherné. Jejich pomalý tanec dokonale doplňuje atmosféru salónku, kde je akvárium instalováno.

Dohledové centrum Capitan

Obě mořské nádrže jsou vzdáleně spravovány a dozorovány pomocí systému Capitan, který zajišťuje propojení akvárií na dohledové centrum Akvária.cz. Díky vzdálenému dohledovému centrum Capitain je udržován naprostý přehled o dění v akváriích a lze i operativně reagovat na většinu událostí a okolností.
Dohledové centrum Akvária.cz Capitan
Clicky